Rodina Žertů žije na Kolínsku v místě zvaném Bříství již 350 let. Postupně se zaměřovala především na zemědělskou výrobu. Vždy šlo o klasické plodiny, které byly doplněny zajímavými komoditami (ovocnářství, školkařství, zelinářství, šlechtění zeleninových semen). Tuto etapu ukončilo znárodnění v roce 1949. Po restituci v roce 1992 se na Bříství opět začalo se zemědělským podnikáním. Výroba se rozdělila na klasickou prvovýrobu a speciální výrobu – Ovocné sady Bříství, specializující se na pěstování jablek, hrušek a jahod. Naše společnost je rodinným podnikem, kde současný vlastník je 10. generací rodu Žertů na Bříství.

V současné době hospodaříme na 20 hektarech půdy, z čehož je 14 ha vysázeno stromy jabloní s různou druhovou skladbou a stářím, 2 ha hrušní a 5 ha pole pro pěstování jahod. Chlazení ovoce pro jeho uchování máme zajištěno ve vlastních skladovacích prostorech. Výsadbový materiál v našich ovocných sadech pochází od českého školkaře pana Jiřího Hrušky z Velimi – Ovocné a okrasné školky Hruška www.hruska-skolky.cz

Jsme členy ovocnářské unie ČR, členy svazu pro integrované systémy pěstování ovoce (SISPO) a členy sdružení BioSad.

Naším cílem je vypěstovat kvalitní a hlavně zdravé ovoce, což vyžaduje uplatňovat celý soubor opatření při výrobě, zejména silně omezit používání chemických přípravků. Přednost dáváme mechanické a biologické ochraně ovoce před chorobami a škůdci. To dokazují našemu ovoci udělené ochranné známky SISPO a Polabí regionální produkt.

Od konkurence se odlišujeme hlavně kvalitou ovoce a produktů. Naše jablka, hrušky a jahody jsou dostatečně vyzrálá a přitom šťavnatá, celá výsadba je pod kapkovou závlahou. Naše jablka mají zkrátka chuť. Ovoce z Ovocných sadů Bříství = kvalitní ovoce pěstované s láskou a pečlivostí.

Podél našich sadů je vedená také STŘEDOČESKÁ OVOCNÁ STEZKA, což je tématicky zaměřená cyklostezka ve Středočeském kraji, mezi Kolínem a Českým Brodem. U vstupních vrat je u nás také umístěna schránka s razítkem do vaší sbírky či průvodce.